Za nezaměstnanost může špatná ekonomická politika vlády. Za vládu může i Schwarzenberg.

Míra nezaměstnanosti v Libereckém kraji se v prosinci zvýšila na 10,26 %. Míra nezaměstnanosti žen je dokonce na hodnotě 12,0 %. Počet uchazečů o zaměstnání vzrostl v prosinci již šestý měsíc po sobě. Na tato nepříjemná fakta jsem upozornil dnes,  17. ledna 2013, ve sněmovně.

Počet evidovaných volných pracovních míst se přitom v Libereckém kraji snížil o 246 míst. Na jedno volné místo nyní připadá 12 uchazečů, v říjnu to bylo „jenom“ 10,5.

„Toto jsou suchá fakta a tato vláda je v tom suchu namočena až po uši. Její činnost přináší pro naši zem stále větší bídu a úpadek,“ komentoval jsem situaci.

Pak jsem pokračoval ve vysvětlování důvodů, proč budu hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě: „Plným právem zde sčítáme hříchy této vlády a předkládáme velmi pádné důvody k vyslovení nedůvěry. Velmi dobře však víme, že při současné praxi nákupu poslanců, zázračných prozřeních bývalých kolegů, kteří překvapivě končí svůj mandát, aby poté obsazovali nesmírně lukrativní posty ve státní správě – při všech těchto nekalých a korupčních praktikách naší protikorupční vlády – zdánlivě nemáme reálnou sílu tuto vládu svrhnout.

Nevím už, jak jasněji by se k celé věci měli vyjádřit naši spoluobčané, kteří tak opakovaně učinili v proběhlých volbách. Debakl vládní koalice v krajských volbách a jednoznačné ocenění ubohého statování ODS v české politice vyjádřené v prvním kole presidentské volby je opravdu zprávou více než jednoznačnou.

Dovolte mi, abych se na chvilku zastavil právě u této dnes tak aktuální volby. Jedním z postoupivších kandidátů je čelný reprezentant této vlády, pan kolega Schwarzenberg. Na jednu stranu se určitě sluší, abych i já mu touto cestou k tomuto nespornému úspěchu pogratuloval, což tímto činím bez ohledu na jeho vyspekulovanou nepřítomnost, ale současně se musím ptát, nakolik se on sám cítí být spojen nejen s touto v pravdě tragickou vládou, ale i se svým účinkováním v předchozí vládě Topolánkově, Kalouskově a Bursíkově. Jeho celkem zbytečné sliby, čeho všeho se vzdá po případném zvolení presidentem, jsou celkem směšné. Protože splnění většiny z nich je dáno platnými zákony. On však zcela evidentně chce setrvat ve všech svých současných funkcích – protože co kdyby to nevyšlo, že?

To za prvé svědčí o velmi malém sebevědomí, ale především je to pro současnou vládu více než typické.

I kdyby se pan kolega Schwarzenberg rozkrájel, můžeme jej právem spojovat se všemi plánovanými korupcemi v této i předchozí vládě. Jeho nejbližšími spolupracovníky byli, jsou a budou mediální hvězdy typu všehoschopného Kalouska, úlisného Drábka, odklánějícího Kocourka, PROMOPRO Vondry, politicky prostituující Peakové a podívejme se i do předchozího období – jména jako Řebíček či Čunek také nebudou jen tak zapomenuta.

Pokud se pan kolega Schwarzenberg chtěl od těchto hrůz alespoň na poslední chvíli distancovat – měl dnes jedinečnou a pravděpodobně poslední možnost. Pokud chce i nadále být pro veřejnost přijatelným a volitelným kandidátem na presidenta České republiky, vyzývám jej, aby se vrátil do sněmovny a hlasoval pro návrh o vyslovení nedůvěry této vládě.

Jsem si naprosto jist, že právě jeho hlas při dnešním rozhodování by česká veřejnost vnímala jako zcela klíčový a zásadní. Jeho dnešní hlasování či nehlasování ovlivní statisíce hlasů ve druhém kole presidentské volby. Útěk před zodpovědností – a bohužel jinak jeho dnešní rádoby strategický odchod nazvat nemohu – nesvědčí příliš dobře o charakteru a statečnosti presidentského kandidáta.

Pokud kolega Schwarzenberg nebude hlasovat proti této vládě, pak hlasuje pro ni. V tomto případě se totiž na žádné zdržení se či odchody ze sněmovny nehraje,“ ukončil jsem své vystoupení.

Komentáře jsou zavřeny.