Výstava „cityLAB“ v Parlamentu České republiky

Výstava uměleckých reportážních fotografií Jiřího Turka bude zahájena v pondělí 29. dubna 2013 v atriu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ve Sněmovní ulici č. 4.
Výstavu fotografií různých světových měst s názvem „cityLAB“ pořádá pod mou záštitou společnost IDIF Education ve spolupráci s Leica Gallery Prague.

Jiří Turek je příkladem autora, který vždy dokázal zručně propojovat uměleckou fotografii a komerci. Tvorba tohoto autora se v posledních letech výrazně posouvá od módní líbivosti k snímkům, jejichž obsah i forma jsou pro diváka mnohem náročnější.

Některé vystavené snímky podle recenzenta Petra Vilguse svým jednoznačným příběhem atakují hranici „uměleckého kýče“ (zpověď v krakovském kostele, andělská socha s nádhernou dívkou-ďáblem z Florencie), drtivá většina však nestojí na laciném efektu a příkladným způsobem pracuje s obrazovými prvky a zejména s barvou. I neostrost, typický rys Turkových fotografií, není samoúčelnou manýrou. Je plně obhajitelná a je jedním z hlavních strůjců originální obrazové atmosféry.

Řada fotografií z aktuální Turkovy tvorby vyvolává dojem rafinovaným způsobem zkombinovaných surrealistických koláží (výškový snímek lisabonské hospody s oknem v prvním patře, ze kterého se dívá muž v bílé košili), jindy tu zas nacházíme – možná náhodný – odkaz na díla slavných klasiků (rozbouřené moře u Bosporu připomínající Capův záběr ze dne D na západní frontě druhé světové války).

V rámci doprovodného programu jsou vystaveny absolventské práce studentů rekvalifikačních kurzů IDIF. Generálním partnerem výstavy je společnost FOMEI, významný český výrobce a distributor fotografické techniky, hlavními partnery jsou společnosti Aaron, renomovaný dodavatel služeb a fotografické techniky, a Fotolab, specializovaný prodejce fotografické techniky a provozovatel fotolaboratoří. Mediální proopagaci zajišťují Český rozhlas a Metropol, vydavatel informačních periodik.

Zvu Vás na vernisáž, která se koná v pondělí 29. dubna 2013 od 15.30 hodin.

Komentáře jsou zavřeny.