Vláda ekonomickou vizi nemá, Věci veřejné ano

„Máme vládu bez jasné ekonomické vize a destruktivní opozici,“ řekl bývalý prezident Václav Klaus při přednášce na Vysoké škole ekonomické. Já s ním plně souhlasím a také dílčí tvrzení Václava Klause porovnám se svými názory a s programovým desaterem Věcí veřejných:

„Zemi vládne mimořádně křehká či slabá koalice bez elementární jednoty a bez jasné ekonomické koncepce,” uvedl Klaus. Přesně tak. Premiér Nečas je slabý, politiku vlády určuje ministr Kalousek, strana LIDEM je ve vládě jen do počtu a nikdo ji nebere vážně.

“Nepomůže jen prostá manipulace se státními výdaji a s dluhem,“ uvedl bývalý prezident. Ano, ekonomika potřebuje výrazný stimul, pomohly by jí investice státu do dopravní infrastruktury, do bydlení, do startovních bytů, do školství a do výzkumu. To by také snížilo vysokou nezaměstnanost.

Je nutno snížit druhotnou platební neschopnost. Podnikatelé by měli odvádět DPH až po zaplacení faktur. Od 1. dubna 2013 navíc platí novela zákona o DPH, která jde naprosto opačným směrem a kterou chce daňová správa omezit daňové úniky.Bohulibý záměr má však také svoji stinnou stránku, a proto VV s tímto návrhem nesouhlasily. Novela rozšiřuje možnosti, kdy za daň nezaplacenou dodavatelem bude ručit plátce faktury dodavateli. Tato novela zákona má negativní dopad na plátce, kteří si platí daně řádně a včas. Řádně zaplatili fakturu včetně DPH dodavateli, a teď by měli platit DPH znovu.

V rozpravě Poslanecké sněmovny k návrhu na změnu zákona o pohonných hmotách a čerpacích stanicích 15. května 2013 jsem upozornil, že poslanci v případě tohoto zákona jednají o osudu několika set firem a několika tisíc lidí. Tvrdý dopad zákona může zlikvidovat drobné a střední firmy. Jsme tady svědkem souboje velkých s malými. Ti velcí si tímto trh vyčistí a my s vaničkou vylijeme i dítě. Já jsem velice opatrný, když nám pan ministr financí něco radí, protože jeho rady po mnoho let nás dovedly tam, kde jsme, a myslím si, že není čím se chlubit. Za vysoké ceny nafty a benzinu je zodpovědný právě ministr Kalousek. Zarytě trvá na výši DPH a spotřební daně z minerálních olejů. Ty jsou neúnosně vysoké a nutí řidiče čerpat pohonné hmoty v zahraničí, pokud mají tu možnost. Stát se tím zároveň připravuje o vyšší výběr těchto daní.

Vláda nijak neřeší svévoli lichvářů a exekutorů; umožňuje nemravné půjčky a nelegální podmínky úročení, neřeší vysoké ani poplatky za jednotlivé exekuce!

Kvůli současnému zákonu o Významné tržní síle se zdražily potraviny a skokově vyrostla hmotná nouze domácností až na 6%.

Celkově vzato, vláda neřeší ani ekonomické ani etické problémy republiky. Soustřeďuje se jen na udržení své moci a svých dobře placených pašalíků. To je jeden z hlavních důvodů, proč Věci veřejné z vlády odešly – nechtěly se podílet na takovém příživnictví.

Komentáře jsou zavřeny.