Ve sněmovně jsme sklidili potlesk, vláda přesto prosadila antidemokratický zákon

O úpravách jednacího řádu sněmovny jednali v pátek 8. února poslanci. Poté, co poslanec Marek Benda z ODS navrhl vypustit z návrhu celých dvanáct bodů – právě těch, které měly pomoci legislativě, Věci veřejné proti konečné podobě zákona protestovaly. V rozpravě jsme vystoupili Kateřina Klasnová, Vít Bárta a já.

Kateřina Klasnová připomněla, že se vláda přímo zavázala k úpravě legislativního procesu tak, aby zvýšila kvalitu a odpovědnost tvorby zákonů. Nyní vládní poslanci podávají takové pozměňovací návrhy k senátní novele, kterými všechno dobré likvidují, kterými naopak omezují sněmovní diskusi a přímo legitimizují přeběhlictví.

Hned v prvním článku prvního pozměňovacího návrhu, který vzešel přímo z ústavně právního výboru, se počet poslanců, kteří si mohou v průběhu volebního období založit poslanecký klub, snižuje z 10 na 6. Tím se novela stala pouhým nosičem pro vznik klubu tzv. strany LIDEM. Už v úterý jsem ve svém vystoupení ve sněmovně tuto změnu ironizoval a upozornil, že vládním poslancům jde hlavně o peníze a funkce: „V tomto duchu by se kluby ODS, TOP 09 a Starostů mohly rozdělit na kluby po šesti poslancích, aby měli o to více dobře placených předsedů a místopředsedů klubů.“

Poslanec Viktor Paggio plamenně vysvětloval, že vlastní poslanecký klub umožní členům jeho platformy LIDEM více diskutovat. Pojďme se podívat na statistiku: Místopředsedkyně LIDEM Dagmar Navrátilová promluvila za necelé tři roky ve sněmovně pouze 11krát, stejně tak Radim Vysloužil. Jiří Rusnok vystoupil dvakrát.

„To, co předložila ve svých pozměňovacích návrzích přímo předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, je snaha o omezení diskuse, neřkuli snaha o zaříznutí veškerých sněmovních diskusí,“ upozornila poslankyně Klasnová.

Zcela proti duchu parlamentarismu je totiž zákaz vystoupení poslanců před třetím čtením. Z jednacího řádu se tak stává nástroj vlády, jak umlčovat opozici. „Navíc to v případě Občanské demokratické strany považuji za více než krátkozraké vzhledem k tomu, že za rok a čtvrt nejpozději budou volby do parlamentu a ODS bude pravděpodobně v opozici, pokud jí mezitím nepohltí vnitřní spory nebo Kalousek,“ prognózuje Klasnová.

Potlesk sklidil Vít Bárta, kterému se podařilo sněmovnu i rozesmát. Mimo jiné řekl: „Vít Olmer, úžasný režisér, kterého si velmi vážím, nyní točí film o Jaroslavu Haškovi. Dovolte mi tedy inspiraci Švejkem, který je přímo symbolem češství.“ A předložil sarkastickou ilustraci v duchu nové podoby jednacího řádu: Komunistická strana Čech a Moravy by mohla zřídit svůj moravský, slezský i dámský klub, vždy po šesti poslancích. Sál kreativně napověděl, že ČSSD by mohla založit klub Staří Zemanovci.

Já jsem poté reagoval na některá vyjádření předsedkyně sněmovny Němcové: “Diskuse, která tady teď probíhá, je důkazem toho, že dochází, může a bude docházet k situacím, že ani téměř neomezená diskuse v prvním a druhém čtení nebude stačit. A je vidět na tomto zákonu, který úplně změnil svůj obsah a smysl, že není vůbec dostatečně projednaný, není vůbec správné, co se tady odehrává. Není správné zakázat někomu mluvit jenom proto, že se mi nelíbí, co říká.“ Následující potlesk zaznamenal jen stenograf, videozáznam končí před ním.

I přes několikerá upozornění Věcí veřejných vládní poslanci odhlasovali závažné a antidemokratické úpravy jednacího řádu sněmovny. Mezi ty nejvýznamnější patří legitimizace přeběhlictví a omezení práv opozice diskutovat na plénu. 

Záznam vystoupení Kateřiny Klasnové, Víta Bárty a mého můžete zhlédnout zde: 

http://www.youtube.com/watch?v=Kwt5-odlEUI&list=UU__k-GahvngG7cp3mNUwVfw&index=1

Komentáře jsou zavřeny.