Únorový editorial Měsíčníku Libereckého kraje

Pár minut stačilo, aby nám příroda opět ukázala, kdo je tady pánem. Stromy se lámaly jako třísky, létaly střechy, padaly elektrické sloupy. Lednové řádění přírodního živlu si však v našem kraji kromě mnohamilionových škod vyžádalo také dva lidské životy. Smutný začátek nového roku. Ještě jednou bych proto rád poděkoval všem, kteří se ve vypjaté situaci snažili co nejrychleji zprůjezdnit cesty, obnovit dodávky elektrické energie a vody. Děkuji i krajským zastupitelům, že na svém lednovém zasedání jednomyslně odsouhlasili dvěstětisícový dar pro miminko, které by se zanedlouho mělo narodit partnerce hasiče, který 18. ledna zahynul při plnění služebních povinností. I když žádné peníze tátu nenahradí, je to jediný způsob, jak může po takové tragické události pomoci kraj.

Zlikvidovat všechny škody lednového orkánu bude trvat ještě dlouho a bude stát hodně úsilí i peněz. Kvůli rozsáhlým polomům byla také v lesích Libereckého kraje vyhlášena mimořádná situace provázená zákazem vstupu. Ačkoliv víme, že tohle opatření nepotěšilo především provozovatele rekreačních zařízení a zimních areálů, bylo nutné hned z několika praktických důvodů. Prvořadým je zajistit v poškozených lesních porostech bezpečnost. Nyní nezbývá než doufat, že i počasí umožní dřevorubcům co nejrychleji odstranit popadané stromy. Když se to nepodaří, hrozí další nebezpečí – kůrovec. Přeji vám proto klidný únor, a pokud rádi tančíte, zvu vás na 3. hejtmanský ples. Koná se 17. února v jabloneckém Eurocentru a jako u předchozích dvou ročníků výtěžek z prodeje vstupenek poslouží na dobročinné účely. 

| Zpět na seznam zpráv | Vloženo: 06. 02. 2007
 

Komentáře jsou zavřeny.

Únorový editorial Měsíčníku Libereckého kraje

Uplynulý měsíc nezůstal nic dlužen svému jménu. Mrzlo jen praštělo. Kromě toho, že  nám občas zamrzal úsměv na rtech, nám omrzaly i další součásti našeho těla. Ledové lednové dny tak prověřily připravenost našich cestářů a silničářů. Pokud nesněžilo a nebylo náledí, byla jako každoročně dokonalá.

Za mrazivou bych označil i lednovou atmosféru v našem zdravotnictví. Že české zdravotnictví  stůně, se ví už dávno. Řešením sice nejsou debaty ani stávky, ale bohužel ani představa ministerstva zdravotnictví, že bude rozhodovat, která nemocnice a v jakém objemu bude pacientům v daném regionu poskytovat péči a která to dříve nebo později bude muset zabalit. V takovém případě to však můžeme zabalit všichni, protože se vrátíme k Auroře. O bytí či nebytí jakéhokoliv zdravotnického zařízení musejí v první řadě rozhodovat pacienti. Důležitý je jejich zájem a potřeba léčit se třeba ve frýdlantské nemocnici. Proč by se o svoji budoucnost měla potom tahle nemocnice obávat, když má dostatek pacientů. Rozumím i protestům praktických lékařů, kterým se nelíbí nové limity na léky. Sdílím totiž stejnou obavu o vážně nemocné pacienty, jejichž léčba by se kvůli limitům mohla zkomplikovat. Kdo by chtěl doplácet na svého klienta? Přestože nedokážu objektivně posoudit, do jaké míry snížená obchodní marže ohrožuje existenci lékáren,  v tuto chvíli vím, že končí lékárna v Dubé. Doufám proto, že únor bude o něco teplejší a pro naše zdravotnictví příznivější. Snad se nám vydaří také letošní ples. Je putovní a protentokrát se uskuteční 18. 2. v České Lípě, kam vás srdečně zvu.

| Zpět na seznam zpráv | Vloženo: 06. 02. 2006
 

Komentáře jsou zavřeny.