Turnov se zaleskne hvězdami atletiky

V Turnově budou 28. května 2013 nejtřpytivější atletické závody v Libereckém kraji. A třetí největší v celém Česku. S obstaráváním mecenášů pro Memoriál Ludvíka Daňka se snažím pomáhat i já – všimla si toho Mladá fronta DNES.

Mladá fronta DNES informovala 3. května, že funkcionáři z AC Turnov na hvězdy světové a tuzemské atletiky sehnali zatím 1,36 milionu korun. “Kdybychom měli dva miliony korun, sešla by se v Turnově ještě lepší konkurence,” řekl ředitel memoriálu František Svoboda. „A udělali bychom tady malou Zlatou tretru.“

Se dvěma miliony korun si pořadatelé mítinku troufali na pět nejlepších diskařů z loňských olympijských her. Omezený rozpočet jim umožnil získat alespoň borce, kteří se v Londýně umístili na třetím až pátém místě – Gerda Kantera, Virgilia Aleknu a Piotra Malachowského. Do Turnova dorazí rovněž pátý koulař z londýnské olympiády, Kanaďan Dylan Amrstrong.

„Loni mu díky výkonu dvacet jedna a půl metru patřilo osmé místo na světě,“ dodal Svoboda. „V Turnově svede souboj s naším koulařem Ladislavem Prášilem, bronzovým medailistou z letošního halového mistrovství Evropy.“ Olympijský vítěz v hodu diskem z Londýna Robert Harting se omluvil a poletí raději na mítink do New Yorku, kde dostane mnohem vyšší startovné.

Mítink si vydobyl ve světě dobré jméno a o účast se zajímalo sto deset zahraničních atletů. „Mnoho z nich jsme ale museli odmítnout, mezi nimi i velmi dobré závodníky,“ posteskl si Svoboda. „Start každého z nich by nás stál dalších asi padesát tisíc korun.“

Turnov tak neuvidí diskaře s osobním rekordem skoro sedmdesát metrů, osmistovkaře s osobním rekordem pod minutu a čtyřicet pět sekund nebo sprintery, schopné zaběhnout stovku kolem deseti vteřin.

„Na startovné, odměny pro vítěze a bonusy potřebujeme více než milion korun,“ prozradil Svoboda. „Kanter, Alekna nebo Malachowski nám navíc vyšli vstříc a do Turnova přicestují za polovinu toho, co dostávají na jiných mítincích.“

Pořadatelům chybí jistota, že 28. května budou mít pohromadě všechny naslibované peníze. Ani loni se mítink neobešel od úvěru od místních patriotů. Pořadatelé si přáli, aby letos dostali čtyřikrát půl milionu korun – od turnovské radnice, Libereckého kraje, ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a od firem. Město jim věnovalo 400 000 korun, kraj a ministerstvo po 300 000 Kč a sponzoři zhruba 360 000 korun. Klub se však nevzdává naděje na další příspěvky.

V Turnově budou soutěžit i hvězdy české atletiky, například překážkářka Zuzana Hejnová, bronzová medailistka z Londýna, a halový mistr Evropy, čtyřstovkař Pavel Maslák, kteří přijali účast i za symbolické startovné.

ČTĚTE TAKÉ:

PENÍZE NA SPORT: Nevyslyšeli Skokana, zbyly jim oči pro pláč

Dva skokani mezi nejlepšími sportovci

Komentáře jsou zavřeny.