Respekt – Indiana Jones na kongresu ODS

Občanští demokraté zkoušeli, jak jim sluší nová tvář

 

Neměl to být kongres, na němž by se něco důležitého rozhodlo, ani takový, kde by se volil nový vůdce, přesto bylo víkendové setkání občanských demokratů v Brně důležité. ODS dopředu oznámila, že na tomhle setkání představí svoji novou, “lidštější” a usměvavější tvář.

 

Utíkejte po modré

 

Změna byla patrná už při prvním pohledu do kongresových prostor – alespoň v porovnání s minulými sněmovními volbami a kampaní. Ve výzdobě, chování i v programu. K tradiční modré přibyla hřejivá oranžová (zářila i na kravatách politiků a na šátcích hostesek), ze žluto-černého desatera slibujícího před minulými volbami obranu českých národních zájmů a “konec starých časů” je modro-oranžové dvanáctero, přehledné a poměrně srozumitelně vysvětlující návrhy daňové reformy, justiční minireformy, podpory podnikání a vzdělání či boje proti nezaměstnanosti a korupci. Smrtelně patetické výzvy Zastavte socialisty! a Národ volí Klause! vystřídal odlehčený spot Filipa Renče, v němž postava připomínající Indianu Jonese prochází za dramatické hudby temnou jeskyní a hořící pochodní osvětluje tu ceduli restaurace IV. cenové skupiny, kde je odpovědným vedoucím Jiří Paroubek, onde sotva viditelný, pavučinami obestřený nápis Akce čisté ruce či velké sudy s visačkou Aféra Unipetrol. Nakonec míjí hořící písmena KSČSSD a začne prchat – k východu z jeskyně ho dovede modrá turistická šipka. Modrá šipka vede doprava a slibuje “Po modré společně”, “Společně k vítězství a pro lepší život”. Staré tváře minulé kampaně sice ve většině zůstávají, ale osvěžuje třináct hejtmanů, kteří se na stěnách foyer brněnského Městského divadla, kam tentokrát ODS svůj kongres zasadila, sebevědomě usmívají z plakátů a chlubí se, co ve svém kraji postavili a kolik pracovních míst svým občanům zajistili.

Jiné byly i projevy – důrazně se v nich sice varovalo před socialisty a komunisty (Mirek Topolánek dokonce vyzval k vytvoření demokratické nekomunistické aliance a sliboval, že ODS bude “hrází, barikádou, ochráncem a nositelem myšlenek svobody”), bědovalo se nad zadlužeností země a neschopností současné vlády stát spravovat, ale víc než kdy předtím občanští demokraté mluvili o pomoci nezaměstnaným a sociálně slabým (“Nestyďme se za slovo sociální,” prohlásil Topolánek), o nutnosti kvalitního vzdělání, o nutnosti mluvit s lidmi, srozumitelně jim vysvětlovat svoje plány a působit vstřícným, pozitivním dojmem. Před “negativismem” varoval středočeský hejtman a místopředseda Petr Bendl. “Jen kritika hříchů vlády nestačí. Ani varování před komunisty nestačí. Ani to, že dobře spravujeme kraje samo o sobě nestačí,” řekl Bendl. “Neobracejme pozornost jen k socialistům a komunistům. Oni za to nestojí. Obraťme pozornost k lidem.” Změnu stylu si politici ODS pochvalovali. “Jsem rád, že ubylo vulgárních narážek na koaliční politiky, že ubylo hrubosti, že styl je jemnější,” pokyvoval hlavou liberecký hejtman Petr Skokan. “Líbí se mi ten akcent na srozumitelnost, akademičnost nám byla vyčítaná už za Václava Klause,” říká místostarosta Černošic Aleš Rádl.

 

Jako doma

 

Projevy odhalily ještě něco: oficiálně jen neochotně přiznávané, ale v jemných náznacích pozorovatelné napětí mezi regionálními politiky a vedením. Nešlo si nevšimnout kontrastu mezi tím, jak čtyři sta delegátů reagovalo na řeč Václava Klause a následující projev Mirka Topolánka (a koneckonců i následující řeči hostů šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska a slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy). Znova se ukázalo, jak ctěn a respektován bývalý předseda a nynější čestný předseda v ODS je. Už při příchodu do sálu sklidil ovace vestoje a stejně tak ho po krátkém projevu delegáti vyprovázeli. Topolánkova strojeně přednesená řeč vyvolala citelně chladnější přijetí, a když na konci několik delegátů při potlesku povstalo, zbylí občanští demokraté se k nim nepřipojili. “Každá skupina lidí má takového vůdce, jakého si zvolí a jakého si zaslouží,” říká po projevu šéf sekretariátu zlínského hejtmana Jiří Němec. “My jsme jako vojsko, kterému odešel silný generál – vybrali jsme praporečníka, který teď nese prapor, vojsko s ním jde. Třeba po té cestě mezitím vyroste nový vůdce.” Metaforou odpovídá i hejtman Skokan. “Je to jako manželství po letech – máte doma životního partnera, máte k němu sice připomínky, ale jednou jste si ho vybrali a nikdy byste ho nevyměnili,” říká Skokan. Jaké připomínky? “My, a mluvím za hejtmany, máme trochu pocit, že vedení dostatečně nevyužívá potenciál, který v regionech má, a že s námi vedení málo komunikuje. Chtěli bychom se s nimi více scházet.”

V sále ani v přilehlých prostorách však nebyla cítit nervozita, naopak delegáti byli uvolněně sebevědomí a optimističtí. A to přesto, že se sešli právě v době, kdy sociální demokracie ODS v průzkumech veřejného mínění dohání – ještě před půl rokem byl rozdíl mezi nimi dvacet procent, v posledním průzkumu STEM už jen pět. Uvědomují si to? Jak si úspěch ČSSD vysvětlují? “Nad tím nikdo nahlas neuvažuje, nepřipouštíme si to,” říká chrudimský starosta (a překvapivý lídr kandidátky v Pardubickém kraji) Ladislav Libý. A důvod nástupu sociální demokracie? “Zahájili populistickou kampaň a mají pro ni celá ministerstva,” odpovídá Libý. Nemůže si za to tak trochu i sama ODS? “Takové úvahy tady nepadly.”

| Zpět na seznam zpráv | Vloženo: 28. 11. 2005
 

Komentáře jsou zavřeny.