Povodně zahrozily, ale přehrady velkou vodu udržely

Ačkoliv se nedá říci, že by se jarní povodně způsobené rychlým táním sněhu našemu kraji zcela vyhnuly, přesto v rámci republiky patří z pohledu těchto povodní  k nejméně postiženým.

V rámci Libereckého kraje měly povodně ryze lokální charakter, a tak stav nouze řešily místní povodňové komise. Situace, která by vyžadovala svolat krajskou povodňovou komisi, zatím naštěstí nenastala, neboť ta řídí, kontroluje, koordinuje a v případě potřeby ukládá příslušná opatření až tehdy, když povodně ohrožují rozsáhlá území Libereckého kraje a povodňové komise obcí s rozšířenou působností již nestačí vlastními silami a prostředky činit potřebná opatření, nebo tato opatření vůbec nezajišťují.

Vlastní povodňová aktivita je potom v terénu odstupňovaná třemi stupni. Přičemž I. stupeň se na rozdíl od II. a III. nevyhlašuje, neboť ten nastává, když stoupne voda v korytu vodního toku. Avšak hladina se nezvedne natolik, aby bylo třeba konat nějaká další protipovodňová opatření, jako v případě II. anebo dokonce III. stupně, který značí možnost rozsáhlého rozlití. Většina toků v našem kraji se od konce března, kdy došlo k výraznému oteplení a s ním přišlo také deštivé počasí,  pohybovala na I. případně II. stupni s výjimkou několika oblastí. K těm patřilo například Českolipsko, kde byl na Ploučnici a některých jejích přítocích v okolí České Lípy zaznamenán i III. stupeň. Na hranici mezi II. a III. stupněm se po nějaký čas pohybovala také Nisa v oblasti Hrádku nad Nisou, kde vzestup hladiny ovlivnil soutok s Jeřicí u Chrastavy. Problémy byly i na říčce Smědá, na které byl III. stupeň p.a. vyhlášen v Předánicích, či na Jizeře v oblasti Železného Brodu a Turnově. I tady se povodňová aktivita pohybovala na II. až III. stupni.

Napáchané škody způsobené v našem kraji velkou vodu  na pozemních komunikacích jsou  odhadovány na cca 8 mil korun, z toho 3 mil. jsou škody způsobené na místních komunikacích a zbytek představují silnice II. a III. třídy. Například v Mírové pod Kozákovem na Turnovsku v noci ze soboty 1. na neděli 2. dubna voda přetékající z rybníku Nohavice vážně poškodila silnici třetí třídy mezi Sekerovými Loučkami a Turnovem. Velké dopravní komplikace napáchal nečekaný vodní příval také na Dubsku, kde zcela zničil asfaltovou silnici v délce cca 400m. Voda však nepoznamenala pouze komunikace. Rozsáhlou opravu bude vyžadovat také podemletá trať Košťálov – Stará Paka a nemalé škody napáchala i na domech, zahradách atp.

Jak vyplývá ze statistiky Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje od 25. března. do 3.dubna. vyjelyjednotky požární ochrany celkem ke 171 událostem spojených s řešením situace kolem lokálních záplav. Nejhorší situace v kraji byla v okresech Česká Lípa a Semily. Nejvíce výjezdů bylo provedeno v neděli 26. března, v pondělí 27. března. a o víkendu 31. března až 2. dubna. Tyto číselné údaje jsou pak důkazem, že i u nás bylo hodně rušno. Z pohledu objemu vody, která během několika málo dní odtála a napršela, však mohlo být mnohem hůř, nebýt manipulace na přehradách. Díky tomu, že zejména velká vodní díla v našem kraji byla odpuštěna a tím připravena pojmout zvýšený vodní nápor, nedošlo k většímu rozlivu na Nise či Jizeře. Většinu problémů způsobily menší, nijak neregulované toky, které nedokázaly pojmout vodu z tajících polí.

Petr Skokan
hejtman Libereckého kraje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

XHTML: Můžete použít tyto tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*Oficiální stránky Petra Skokana

Tel.: +420 602 469 109 | Mail: petrskokan@petrskokan.cz

Transparentní účet pro senátní volby SPOLEHNUTÍ – SPOLEČNÉ HNUTÍ ČESKOLIPANŮ: 2201851409/2010