Požaduji transparentnost změn ve zdravotnictví

Zařazení bodu „Informace ministra zdravotnictví k změnám v poskytování zdravotní péče v Libereckém kraji“ jsem navrhl sněmovně v úterý 18. prosince. Důvodem byla nesystematičnost a omezování zdravotnických služeb v turnovské nemocnici na úkor nemocnice v Semilech a dále netransparentnost a nekoncepčnost uzavírání nemocnic či oddělení v Libereckém kraji jako takovém.

Ve svém vystoupení jsem mimo jiné řekl:

„Pro Ministerstvo zdravotnictví jsou asi důležitější elektronické knížky IZIP a další tajuplné IT projekty, které už naplnily a jistě ještě naplní mnoho hlubokých kapes mnoha ministerských a pojišťovacích úředníků a kohort jejich kamarádů a přítelíčků z mokrých čtvrtí.

Já se ptám, jestli místo nemocnic, které mnoho lidí občas potřebuje a které dokázaly mnoha lidem vrátit zdraví – když teď tedy nemáme ty peníze, které nemáme proto, že byly ukradeny, zpronevěřeny a utopeny v nesmyslech – jestli nemáme raději zrušit ministerstvo zdravotnictví, o kterém je známo, že ještě nikdy nikoho nevyléčilo a o kterém by se možná ex post zjistilo, že je nepotřebuje vůbec nikdo. 

Dovolte, abych uvedl konkrétní příklad z mého Libereckého kraji.

V Panochově nemocnici v Turnově mají nejasnost s ortopedií a rehabilitací. VZP chce uzavřít krátkodobou smlouvu na 1 rok, pokud dojde k fúzi s nemocnicí Liberec, tak na 2 roky. VZP to odůvodňuje právě vyjasňováním fúze s Libercem.

Nemocnice Semily je údajně preferována, neboť patří městu a starosta Farský je členem správní rady VZP. VZP např. nasmlouvala ortopedické totální endoprotézy, ačkoliv Semily nesplňovaly podmínky stanovené ortopedickou společnosti pro takové výkony. Smlouvu podepsal přímo Horák a šlo to mimo libereckou pobočku.

Na přelomu února a března nastane další problém. Asociace českých a moravských nemocnic zaslala Ministerstvu zdravotnictví odmítavé stanovisko k návrhu úhradové vyhlášky pro rok 2013. Podle předběžných propočtů by takto vydaná vyhláška snížila úhradu lůžkové péče o 2 – 3 %, úhradu ambulantní péče nejméně o 6 % a úhradu následné péče o 5 % oproti roku 2012.

Při očekávané inflaci 3,4 % v roce 2012 a 2,5 % v roce 2013 by úhrady nemocnic odvozené od roku 2011 klesly o více než 10 %. To za předpokladu zachování 100% výkonnosti nemocnic vůči uvedenému roku. Naopak při vyšším rozsahu poskytnuté péče – například za zrušené či redukované nemocnice – by nárůst úhrad nebyl umožněn.

Dovolte ještě jednou se vrátit k návrhu na zrušení Ministerstva zdravotnictví. Když se teď budou slučovat ta ministerstva a odborníci na cokoliv vznikají přes noc, tak by to nemusel být takový problém. Ministerstvo obrany nám dnes zaniká před očima. Už by nás ani nepřekvapilo, kdyby Kalousek pověřil řízením zdravotnictví někoho, kdo už někdy viděl Ordinaci v růžové zahradě.“

Komentáře jsou zavřeny.