Petr Skokan: Proč vadí koalici úřednická vláda?

Se zájmem sleduji zděšení v koaličních stranách, které vyvolává prezidentovo taktizování při jmenování budoucího premiéra či premiérky. První náznaky ukazují, že prezident chce zůstat čitelným a dodržet své předvolební sliby, kdy vyjadřoval svojí nespokojenost s Nečasovou vládou. Jak se zdá, tak prezident se nakonec rozhodne pro variantu „vlády odborníků“. Ústava mu to umožňuje. Tato varianta však překvapivě vyvolává spoustu emocí.

Z avizované vlády odborníků jsme ještě neslyšeli jediné jméno, ale již teď ji mnozí odsuzují. Bojí se snad, že by mohla být horší, než současná vláda v demisi? Osobně se zájmem očekávám, s jakými jmény pan prezident přijde. Teprve pak se budu rozhodovat. Paušální odsuzování předem neuznávám. Snaha stmelit staronový kabinet ve mě žádnou důvěru nevyvolává.

Možná, že nás čekají během několika málo měsíců nové volby. Přál bych si, aby Sněmovna ještě než skončí, našla v sobě tolik vlastní odvahy a připravila a uzákonila nový volební systém s přímou volbou poslanců v jednotlivých volebních obvodech.

Voliči si budou moci zvolit osobnosti, které skutečně znají a kterým věří. Vyřeší se tím současné volební paty, kdy se vytvářejí křehké koalice. Důležitá hlasování, která jsou postavena na těsné většině, přestanou dávat prostor spekulacím, kdo komu co zase slíbil.

Chtěl bych touto cestou vyzvat své kolegyně a kolegy v Poslanecké sněmovně, dejme si za úkol připravit a přijmout nový volební zákon, který bude respektovat principy přímé demokracie. Potom může současná sestava Poslanecké sněmovny odejít jakž takž se ctí.

Komentáře jsou zavřeny.