
Na základě návrhu Kateřiny Klasnové sněmovna 22. března 2013 schválila, že sKarty nesmějí být používány ani jako identifikační doklady osob pobírajících sociální dávky a jako průkazy ZTP.
Při projednávání sKaret jsem připomněl poslancům, co v sociální oblasti občanům nabízel Karel Schwarzenberg: Při kandidatuře na úřad prezidenta sliboval, že pokud se stane prezidentem, bude pomáhat slabým, potřebným, zdravotně postiženým, seniorům. Když nám dnes zdravotně postižení, senioři a sociálně slabí říkají – proboha, neubližujte nám a nezavádějte sKarty, tak já doufám, že TOP 09, která tady dnes cudně mlčí, si vzpomene na to, co jejich prezidentský kandidát sliboval, a že nám pomůže sKarty zrušit, ať už to je pod vedením předsedy pana Schwarzenberga, nebo pana místopředsedy Kalouska. Já když si vzpomenu na jeho rigidní postoj k tomu, že přece nebudeme zavádět duplicitní měnu ve formě stravenek, tak se ptám, proč bychom měli zavádět duplicitní občanské průkazy.
19. března požádala předsedkyně poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová, aby sněmovna zařadila mimořádný bod, v němž by ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová vysvětlila vše okolo sKaret, vládní novely návrhu i jednání s Českou spořitelnou. O tři dny později sněmovna odhlasovala, že nesmí být vydávány žádné sKarty, dokud nebude platit nová legislativní úprava. „Současná legislativní úprava, s povinností zřídit zvláštní účet u České spořitelny, je totiž i podle analýzy ministerstva zjevně protiústavní,“ připomněla Kateřina Klasnová. „Z šetření Úřadu pro ochranu osobních údajů jednoznačně vyplývá, že údaje pro sKartu byly a jsou shromažďovány a poskytovány v rozporu se zákonem,“ upozornila na další problém Klasnová.
Sněmovna dala vládě jasné STOP
Vláda by na základě usnesení sněmovny neměla sKarty vydávat, dokud urychleně neučiní legislativní úpravy zákona. sKarty by nejen neměly být identifikačním dokladem pro osoby, které pobírají sociální dávky, ale zcela by se mělo zamezit jejich využití jako průkazů pro osoby se zdravotním postižením.
Přijatý návrh Kateřiny Klasnové tak představuje průlomovou změnu v přístupu k sKartám, kterou by měla česká vláda akceptovat. „Nesmyslné sKarty nikdo nechce, ale vláda se z nějakého důvodu tohoto projektu stále drží. Proto jsem považovala za nutné řešit tuto věc na plénu sněmovny,” vysvětlila Klasnová. „Připomínám, že podle české ústavy se vláda zodpovídá sněmovně, a jako taková by také měla usnesení sněmovny považovat za závazné.“