Na titulní straně liberecké Mladé fronty DNES

„Je to zásadový člověk, kterému věříme a se kterým máme jen dobré zkušenosti. Stranu může pozvednout. Jsme přesvědčeni o tom, že může také výrazně prospět Libereckému kraji,” uvedl druhý místopředseda turnovského klubu VV Karel Tokan. Zmínil například Skokanovu snahu o záchranu turnovské nemocnice, stěžejní pro celý region.

Tak hezky o mne promluvil Karel Tokan v liberecké Mladé frontě DNES ve středu 30. ledna 2013 na titulní straně v úvodu článku „Bývalý hejtman chce šéfovat Věcem veřejným“. Článek interpretoval část mých odpovědí na otázky, které mi redaktor MF DNES zaslal předchozího odpoledne. Pro zajímavost si přečtěte úplný text odpovědí:

Kdy k volbě předsedy VV dojde a zda budete mít i nějaké protikandidáty – jaké?

K volbě dojde na celostátní konferenci VV 16. února v Praze. Mým největším protikandidátem pravděpodobně bude JUDr. Vít Bárta, možná i další, jako např. Jan Blažek. Více se o protikandidátech dozvím na grémiu VV, které právě zasedá v Praze. 

Jak vidíte své šance a s jakými vstupujete do boje o předsednický post vizemi?

Podle mého názoru jsme oba rovnocennými kandidáty. JUDr. Vít Bárta sice patří mezi zakladatele Věcí veřejných a je s nimi silně personifikován, nicméně já mám také bohaté politické zkušenosti a jako poslanec a místopředseda jsem v rámci VV také prosadil řadu podnětných myšlenek. Vlastní šance se vždy odhadují obtížně, favoritem volby bud nepochybně JUDr.Vít Bárta.

Mimo jiné chcete prosadit přímou volbu, mimo jiné i hejtmana. Proč? Co by to lidem přineslo?

A také přímou volbu starostů a poslanců. Občanům to přinese jistotu, že vědí, koho volí. Získají daleko větší kontrolu nad reálnou politikou, nepochybně to přinese i větší zájem o volby. V současném systému byli lidé často nemile překvapeni výsledkem zákulisních a intrikářských dohod zvolených zastupitelů.

V přímé volbě budou moci volit konkrétní osobnosti a nebudou se odevzdávat do rukou nepřímo volených zástupců, jejichž počínání je v minulosti mnohokrát zklamalo. Tím se předejde zvolení nějakého neznámého asistenta bez vlastních názorů, který se stane poslancem z 10. místa stranické kandidátky, předpřipravené stranickým sekretariátem.

Viděli jsme, jak veliký zájem vyvolala nedávná volba. Přímou volbu na všech úrovních prosazuji už 15 let. Živé diskuse v jejím průběhu a vůbec nebývalý zájem a účast voličů mi potvrdily správnost tohoto postupu. Věřím, přímá volba hejtmanů, starostů a primátorů vyvolá stejný zájem a diskusi v příslušných krajích a obcích. Chceme-li čistší, čitelnější a fungující politiku, pak musíme prosadit i přímou volbu poslanců. 

Jak podle vás lidé stranu vnímají? Není podle Vás předchozími “kauzami” zdiskreditovaná? Resp. budete se zasazovat o vylepšení jejího obrazu, případně jak?

Věci veřejné mají špatný mediální obraz. Veřejnost na základě zkreslených informací z médií naši stranu vnímá negativně. Je to částečně následek cíleného útoku různých kmotrů a korporací v pozadí. Vít Bárta byl kriminalizován a pomlouván především proto, že zavřel penězovody do stranických kas a že na slevách a reklamacích předražených silnic ušetřil státu 7 miliard korun. Já jsem na svou hlavu také v minulosti zaznamenal nepravdy šířené médií, nicméně po 20 letech v politice má čistý štít. Věřím, že svůj čistý štít přenesu i na VV.

Obraz VV chci měnit postupně tak, že se budeme snažit o našich skutcích a názorech co nejvíce informovat širokou veřejnost, alespoň pomocí našich webů a facebooků. Nestačí „jen“ nepravomocný osvobozující rozsudek nad JUDr. Bártou. Nezbývá nám než postupně prokázat, že všechny tyto pseudokauzy, jako např. Škárka, Kočí či Peake, jsou uměle vytvořené. Organizovaná snaha likvidovat VV byla zahájena v momentě, kdy jsme skutečně začali naplňovat náš volební program. Dále se musíme snažit seznamovat s našimi cíly novináře, zaujmout je našimi myšlenkami, předkládat jim je tak, aby se v nich mohli orientovat. Pak by nám média mohla věnovat více pozitivní pozornosti. 

Navrhujete Radka Johna na čestného předsedu strany. Proč už nemá být ve vedení strany?

Radek John sám projevil přání nebýt v nejužším vedení strany. Ale jeho zásluhy jsou obrovské, hodně lidí vstoupily do VV kvůli němu. Hlásíme se k němu a chceme, aby stál v čele VV jako jejich nadčasový symbol. 

Na post místopředsedy by měl kandidovat pan Babák. Co soudíte o kauze uplácení jeho asistenta? Mohla mu uškodit?

Každá vykonstruovaná a smyšlená kauza Věcem veřejným škodí. 

V parlamentu jste v rozpravě k vyslovení nedůvěry vládě mimo jiné hovořil o zvyšující se nezaměstnanosti v Libereckém kraji. Mohl byste jako předseda strany nějak LK pomoci, či k němu obrátit větší zájem?

Jak sám citujete, toto je má trvalá a přirozená snaha vyplývající z mé domovské příslušnosti. Jako předseda VV těžko budu moci přímo ovlivnit nezaměstnanost v kraji. To bych mohl daleko více jako hejtman, ministr či premiér. Ale v roli poslance – místopředsedy hospodářského výboru sněmovny se snažím pomáhat. Otevírám starostům a zaměstnavatelům dveře na příslušných úřadech. Pomáhám jim s orientací v systému. Šířím informace, které někdy unikají zájmu masmédií, ale přitom jsou pro rozvoj firem a fungování samospráv strategické.

Moji poslední konkrétní iniciativou je zakládání NERVů na městských a krajské úrovni. To zaujalo jak ekonomy, tak podnikatele a doufám, že jim budou naslouchat i samosprávy.

I v různých jiných problémech se snažím Libereckému kraji pomáhat a upínat k němu pozornost stále. Řešení nevidím jen v lákání přespolních investorů, ale především umožnit rozvoj stávajících domácích živnostníků a firem. Také využívám interpelace a jsem připraven podávat návrhy na změnu zákonů, lobuji ve prospěch našeho kraje při sestavování státního rozpočtu. Nyní například s dalšími kolegy připravujeme úpravu legislativy tak, aby i státní podniky musely rovnocenně s ostatními daňovými subjekty platit příslušným samosprávám daň z nemovitostí. To jistě oživí i rozpočty radnic v Libereckém kraji. V legislativní oblasti řadu let usiluji o prosazení plnohodnotného krajského soudu v Liberci.

Snažím se pomáhat i sportu, kultuře a zábavě. Teď aktuálně se mi podařilo domluvit výstavu kreslených vtipů o Pivrncovi v Poslanecké sněmovně. Autor Petr Urban je od nás ze Smržovky.

Komentáře jsou zavřeny.