MF Dnes – Největší obec kraje chce utéct do středních Čech

Kvůli sporům o letiště hodlá Ralsko odejít z Libereckého kraje

 

Ralsko – Trhnout se z Libereckého kraje a nechat se přeřadit pod střední Čechy chce obec Ralsko, rozlohou největší obec v kraji. Přivedly ji k tomu spory o doposud státní pozemky v bývalém vojenském újezdu. Vedení Ralska se zdá, že Liberecký kraj obec poškozuje, když chce získat část pozemků v Ralsku, jak navrhla vláda.

“Liberecký kraj naše požadavky neuznává, zatímco Středočeský kraj akceptoval požadavky svých obcí. Proto zvažujeme, že se necháme přeřadit do sousedního kraje,” řekl starosta Ralska Jindřich Šolc.

Odtrhnutím z Libereckého kraje pohrozil včera poté, co krajské zastupitelstvo schválilo převedení části pozemků – zejména cenného letiště v Hradčanech – na kraj. Zástupci obce i kraje se kvůli tomu nejprve zhruba hodinu přeli, obec nakonec svůj boj prohrála.

“Chování kraje mi připadá jako mnichovský diktát. Chce bez nás rozhodovat o pozemcích na území naší obce. I to je důvod, proč zvažujeme odtrhnutí z Libereckého kraje,” tvrdil včera před krajskými zastupiteli i jejich kolega Miloš Tita, který je současně zastupitelem v Ralsku.

 

Hejtmana Petra Skokana úmysl Ralska překvapil

 

Hejtmana Petra Skokana, který na včerejším zastupitelstvu chyběl, informace o úmyslech obce Ralsko překvapila. “Pokud o to budou usilovat, bránit jim v tom nebudu,” dodal. Ve snaze získat letiště pro obec vidí hejtman i tlak některých firem. “Ralsko má mnohem méně zastupitelů než kraj, a proto je pro ně snadnější je ovlivnit a přesvědčit,” míní hejtman.

Mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka včera nedokázal říct, zda by střední Čechy souhlasily s přechodem Ralska do jejich regionu. “Nikdy jsme podobnou situaci ještě neřešili,” vysvětlil Kupka.

Středočeský kraj chce navíc podle něj také získat jiné bývalé armádní území. “V bývalém vojenském újezdu Milovice-Mladá chceme převzít celý prostor,” tvrdí mluvčí. “K podobným sporům mezi obcemi a krajem by ale u nás dojít nemělo.”

Obec Ralsko se chce proti Libereckému kraji bránit i dalšími způsoby. “Jsme připravení dát celou věc k soudu,” informoval starosta Ralska.

Spor obce a kraje se týká především hradčanského letiště, paradoxní přitom je, že obě strany s ním mají podobné záměry. Ralsko chce pozemky prodat průmyslovým investorům, se kterými už jedná. Kraj nic připraveného nemá, záměry má ale podobné. “Projekty, které připravuje obec, nás také zaujaly,” řekl náměstek hejtmana Karel Dolejší. Podobně to vidí i hejtman Skokan. “Příležitost je hlavně ve velkém množství zpevněných ploch a zavedených inženýrských sítí, které by se daly využít pro průmysl.”

 

| Zpět na seznam zpráv | Vloženo: 19. 10. 2005
 

Komentáře jsou zavřeny.