MF Dnes – Hejtman: Letos jsem se hodně učil

Má za sebou svůj první hejtmanský rok. Dvaačtyřicetiletý bývalý starosta z České Lípy Petr Skokan, člen ODS, stojí od loňského konce roku v čele Libereckého kraje. “Byl to rok, kdy jsem se podílel na řadě důležitých rozhodnutí, potkal spoustu zajímavých lidí a snažil se přispět k rozvoji Libereckého kraje,” konstatuje. “Jako nováček jsem se musel také hodně učit, protože na úrovni kraje se řeší jiné problémy než na úrovni měst.”

 

Co se povedlo?

Osobně si například cením, že nemocnice převedené na kraj, nejsou pod naším vedením ve schodku. Navzdory zvýšeným cenám za pohonné hmoty se povedlo udržet pro letošek cenu jízdného meziměstských autobusů , rozdíl jsme dopravcům doplatili .

Daří se nám získávat peníze z EU. Již nyní byly schváleny a realizují se projekty, na které nám Unie přispěje celkem padesát milionů korun a v příštím roce to bude zhruba o čtvrtinu víc. Nás všechny pak může těšit, že se Liberecký kraj stal jedním z nejnavštěvovanějších regionů v republice.

 

A co se naopak letos v Libereckém kraji nepovedlo?

Transformace našich nemocnic, kterou jsme museli kvůli situaci kolem VZP o půl roku odložit. Také mne nepotěšilo, že náš návrh zákona o soudech a soudcích zatím stále leží v poslanecké sněmovně. Co mě ale pálí nejvíc, je, že se nijak výrazně nezlepšil technický stav silnic. Bohužel komunikace, které stát převedl na kraj, byly v žalostném stavu a na jejich opravu by bylo potřeba deset miliard korun. Situaci pomůže alespoň částečně napravit úvěr tři čtvrti miliardy korun, který jsme v prosinci odsouhlasili. Nemám rád zadlužování veřejných rozpočtů, jiné východisko jsme ale nenašli.

 

Opozice i média dost kritizovaly vaše časté cesty do zahraničí, včetně té poslední do USA. Kam pojedete příští rok a čím by to mělo prospět kraji?

V letošním roce jsem na zahraničních cestách strávil patnáct dní kromě služební cesty v USA, kam mne na zkušenou pozvala americká vláda. Pokud je mi známo, kromě vašeho deníku tuto cestu nikdo nekritizoval. Mohu vás ale ujistit, že nebyla pro kraj zbytečná, protože jsem přivezl řadu zajímavých kontaktů. V příštím roce mne čeká cesta do italského regionu Valle”d Aosta, kde podepíšeme oficiální spolupráci, například na projektech EU či v oblasti zimní turistiky. Také navštívím Drážďany, kde začneme spolupracovat s tamějším vládním prezidiem v oblasti dopravní infrastruktury, záchranných systémů či ochrany životního prostředí. Začalo fungovat nové zastoupení Libereckého kraje v Bruselu, kam se zajisté také rozjedu.

 
Na žebříčku popularity hejtmanů jste postoupil od léta ze sedmého na čtvrté místo. Co k tomu podle vás přispělo?

Asi vás zklamu, protože to nevím. Přiznávám, že mě čtvrtá příčka potěšila i překvapila. Na podobné průzkumy se ale dívám i s jistou rezervou. Pokud však připustíme, že je to odraz dobré práce pro kraj, tak zároveň musím zdůraznit, že spolu se mnou se na ní podíleli i mí kolegové. Je to proto i jejich vysvědčení.

 

V mládí jste byl prý nesmělý. Jak se teď vyrovnáváte s tím, že jste “prvním mužem” kraje?

To, že vás lidé poznávají na ulici, může být někdy příjemné i nepříjemné. Trochu tím ztrácíte své soukromí. Ale na druhou stranu, když se k vám přitočí tři kluci a pošťuchují se, kdo se zeptá, jestli nejsem náhodou hejtman, a potom vás se slovy “Já vám to říkal, že je to von” poprosí jeden z nich o podpis na vytrženou stránku ze sešitu, máte hezký pocit.

 

Máte za sebou i první omluvy, například za zakázku pro Kalendář Liberecka, musel jste se omlouvat takhle víckrát?

Uznat chybu a omluvit se za ni považuji za slušnost a ta sluší starostovi i hejtmanovi, ale samozřejmě se snažím, abych chyboval co nejméně. Tak například za tu dobu, co jsem ve veřejných funkcích, jsem se už několikrát musel omluvit manželce za pozdní příchod.

 

Jak vůbec zvládáte dojíždění z České Lípy? Nechcete se přestěhovat do Liberce?

Zatím o tom neuvažuji a podobná rozhodnutí nejsou pouze na mně, ale na celé rodině. Dojíždění zvládám docela dobře, protože jsem se naučil čas přejezdu plně využít k práci.

 

Jak se díváte nyní po roce na sledované problémy, například na dálnici Českým rájem?

Problém plánované rychlostní komunikace je problémem mezi ministerstvem dopravy a ministerstvem životního prostředí. Nyní je na nich, aby se na její konečné podobě, která bude v souladu s přírodou i dopravní politikou, domluvili.

 

A na spor o autobusy do Prahy, železniční koridor Liberec-Praha?

Přiznám se, že spory o autobusy na lukrativní lince Liberec – Praha jsou na pokraji mého zájmu. Mojí prioritou je zajistit dopravu do všech obcí, aby se i z těch nejzapadlejších koutů našeho kraje dostali lidé do práce, děti do školy a nemocní k lékaři, což je mnohem tvrdší oříšek.

 

Na začátku roku jste říkal, že spolupráce s ČSSD ve vedení kraje funguje dobře, jak je to nyní? Například i ve zdravotnictví?

Opět mohu konstatovat, že naše spolupráce je seriózní a to i přesto, že členové rady kraje za ČSSD mají přímé pokyny od vedení strany, jak hlasovat v otázkách zdravotnictví.

 

Jak hodnotíte odchod Petra Pávka z politiky? Nesouvisí to právě ze situací v koalici?

Pokud vím, z politiky neodchází. Ve sdělovacích prostředcích zaznělo, že zřejmě bude kandidovat za jinou volební stranu než v minulosti. Je mi líto, že se vzdal mandátu v krajském zastupitelstvu, ale jeho nástupce je nepochybně pro krajskou samosprávu adekvátní náhradou.

 

Co vás v příštím roce čeká zásadního?

Je toho spousta. Základem bude vyrovnaně hospodařit s příjmy a výdaji. Rozpočet na příští rok je zhruba o sedmatřicet milionů korun nižší. Porostou nároky zejména na spoluúčast u projektů financovaných z evropských fondů. V letošním roce potřeboval kraj na tyto účely zhruba dvacet milionů, pro příští rok už počítá s více než pětinásobkem. Pak jsou tu granty, oprava silnic druhé a třetí třídy nebo rozvojový plán kraje.

 

A co investice kraje?

Vzhledem k rozpočtu představují investice žalostně malou položku. Je to dáno rozpočtovým určením daní. Ty kraji z větší části pokrývají zákonem přikázané výdaje a pouze malý zbytek může využít na investice, neboť většinu daní si nechá v naší zemi stát a kraje a obce potom staví do role žebráků. V rámci možností ale podpoříme některé akce.

 

Které to budou?

Patří sem například rekonstrukce kuchyně Krajské nemocnice v Liberci, na kterou přidáme pětadvacet milionů korun, oprava střechy Severočeského muzea částkou, na kterou jsme uvolnili devatenáct milionů korun. Na zřízení Centra vzdělanosti Libereckého kraje jsme vyčlenili sedmatřicet milionů korun a osmnáct a půl milionu na projekt regionální dopravy Regiotram.

 

Kde strávíte Silvestra?

Doma s rodinou, která si mne během roku moc neužije.

 
Dáváte si předsevzetí. Pokud ano, jaká budou ta letos?

Trochu víc odpočívat a spát alespoň o víkendech. Zlobí mne ploténky, tak mám obavu, aby vydržely….

 

Kdybyste mohl vrátit čas o půldruhého roku zpět. Kandidoval byste znovu na stejnou funkci?

Ano. Je to náročná práce, ale vážím si toho, že ji mohu dělat. Je to práce o lidech a s lidmi a tak, jak je náročná, je i zajímavá.

| Zpět na seznam zpráv | Vloženo: 31. 12. 2005
 

Komentáře jsou zavřeny.