Mediafax: Poslanec Skokan bojuje za přímou demokracii, chce prosadit přímou volbu poslanců

I v případě předčasných voleb by měla Poslanecká sněmovna najít trochu odvahy a uzákonit nový volební systém s přímou volbou poslanců v jednotlivých volebních obvodech. Ambiciózní plán prosazuje člen dolní parlamentní komory Petr Skokan (VV).

“Voliči si budou moci zvolit osobnosti, které skutečně znají a kterým věří. Vyřeší se tím současné volební paty, kdy se vytvářejí křehké koalice,” apeluje na zbytek zákonodárců Skokan, podle kterého současné postupy, kdy důležitá hlasování procházejí hlasy těsné většiny poslanců, dávají prostor ke spekulacím kdo, komu a hlavně za co slíbil.

Vyzývá proto své kolegy ve sněmovně, aby připravili a přijali nový volební zákon, který bude respektovat principy přímé demokracie. “Potom může současná sestava Poslanecké sněmovny odejít jakž takž se ctí,” myslí si opoziční politik.

Kromě budoucích plánů myslí Skokan i na současnost, je zvědavý na jméno nového předsedy nebo předsedkyně vlády. “Jak se zdá, tak prezident se nakonec rozhodne pro variantu ‘vlády odborníků’. Ústava mu to umožňuje. Tato varianta však překvapivě vyvolává spoustu emocí,” diví se poslanec, podle kterého se snaží prezident Miloš Zeman dodržet své předvolební sliby. V nich zdůrazňoval nespokojenost s vládou Petra Nečase (ODS). “Z avizované vlády odborníků jsme ještě neslyšeli jediné jméno, ale již teď ji mnozí odsuzují. Bojí se snad, že by mohla být horší než současná vláda v demisi?” ptá se zákonodárce, který se bude o podpoře nového kabinetu rozhodovat až ve chvíli, kdy se dozví jméno nového premiéra. Poslanec totiž neuznává paušální odsuzování předem.

“Snaha stmelit staronový kabinet ve mně žádnou důvěru nevyvolává,” uzavírá Skokan s odkazem na avizovaný plán ODS a TOP 09, které navrhly za novou předsedkyni vlády Miroslavu Němcovou (ODS). Ta už avizovala, že by nejspíš většinu ministrů ve Strakově akademii zasedat nechala, chtěla by jenom najít náhradu za šéfku kulturního rezortu Alenu Hanákovou (STAN), která ještě před vypuknutím “Nagygate” ohlásila svou demisi.

Převzato z webu mediafax.nova.cz.

Komentáře jsou zavřeny.