Jablonecký gól – Česká Lípa dnes

Město Česká Lípa leží v severní části České republiky, na obou březích řeky Ploučnice. Jeho výhodná poloha z něj činí správní, hospodářské a kulturní centrum. Tento kraj, kde se výjimečným způsobem spojila romantika přírodních krás s kouzlem historických památek, je ideální oblastí pro široké aktivity cestovního ruchu. Velká pozornost je věnována svěřenému architektonickému dědictví, společenskému a sportovnímu životu ve městě.

Se svými téměř 40 000 obyvateli je Česká Lípa třetím největším městem české části Euoregionu Nisa. V porovnání s většinou našich měst má Česká Lípa skutečně mimořádně příznivou věkovou strukturu. Nadprůměrné zastoupení má věková skupina 20-24 let.

Samo město má co nabídnout všem vítaným návštěvníkům, kteří si je vyberou za jednodenní či několikadenní cíl svých výletů.

Na první pohled upoutá systematicky udržovanou městskou památkovou zónou, nově pak zpřístupněným areálem vodního hradu Lipý, v němž se během celého roku odehrává řada společenských a kulturních akcí. Osvědčeným cílem turistů je Vlastivědné muzeum a galerie, s rozsáhlými historickými i přírodovědnými expozicemi umístěnými do prostor bývalého augustiniánského kláštera. Galerie v jídelně, od roku 2002 nově otevřená součást historického areálu, návštěvníkům pravidelně představuje známé i méně známé tváře českých i zahraničních výtvarných umělců.

Na bohatém kulturním i společenském životě ve městě se svými aktivitami podílí Jiráskovo divadlo, Kulturní dům Crystal, Městská knihovna, Akademie J. A. Komenského, řada amatérských souborů, spolků a občanských sdružení atd.

Městské informační centrum nabízí všem milovníkům historie pravidelné letní ” pondělky” organizovaných historických prohlídek města. Jistě je potěší i nový informační systém označování významných objektů ve městě mosaznými tabulkami s odborným popisem stavby a jejích dějin.

Petr Skokan, starosta České Lípy, vysvětluje: „Naším cílem je zajistit pro obyvatele co nejlepší podmínky pro život, jak po stránce bydlení, zaměstnání, ale i prožití volného času. V zaměstnání jsou na nás všechny kladeny stále vyšší nároky, proto se ve volném čase chceme jít kvalitně pobavit. Na zařízení nabízející sport nebo kulturu máme – co do jeho vybavení a zázemí – logicky vysoké nároky, odpovídající 21. století. Je zcela zřejmé, že takový je současný trend. Odpovídá tomu i výstavba v regionu.“

Příznivcům aktivního odpočinku je k dispozici městský stadion s nově vybudovaným umělým povrchem atletické dráhy. Se svým tradičním sportovním programem přichází Sportareál, kde se nachází krytý plavecký bazén a ledová plocha. Milovníky bílého sportu jistě potěší zpráva, že kromě venkovních antukových kurtů má město i novou tenisovou halu se třemi kurty. K pravé prázdninové atmosféře městského koupaliště v Dubici, situovaného do příměstské části nedaleko přírodní rezervace Peklo, přispívá řada stánků s občerstvením, možnost zapůjčení lodiček, venkovních hracích šachů, sítě a míče na plážový volejbal. Potěší jistě i nová 20metrová skluzavka. Také fotbal je s Českou Lípou neodmyslitelně spjat. V devadesátých letech se zde hrála 2. nejvyšší soutěž v ČR a po létech sestupu do nižších soutěží zaznamenal v letošním roce první úspěch. Občanskému sdružení FK Česká Lípa se podařilo postoupit z 1.A fotbalové třídy do divize.

Českolipská radnice vždy podporovala fotbal i další druhy sportů, a to jak investičními akcemi, zvelebování sportovních zařízení, tak formou sportovních grantů. „ Kandiduji do krajských voleb a pokud se mi v nich podaří uspět, budu fotbal i všechny ostatní sporty podporovat také na novém působišti,“ řekl starosta České Lípy Petr Skokan. „Sport odjakživa považuji za mimořádně důležitou aktivitu pro správný vývoj mládeže, a to fyzický i psychický, protože formuje vlastnosti jako jsou pevná vůle, smysl pro kolektiv, smysl pro fair-play. Navíc sportovní aktivity dětí a mládeže znamenají vždy smysluplné využití volného času, představují tedy jednu z možností prevence pozdějšího asociálního nebo dokonce kriminálního chování. Sport považuji za přínosný nejenom při jeho aktivním provozování, ale i při pasivním fandění, tedy pokud nejde až do extrému. Vzpomeňte například, jak dokáže společně sledovaný sport vybudit národní hrdost, tehdy jsme ochotni vyjít do ulic a na náměstí a povzbuzovat naše reprezentanty.“

Petr Skokan závěrem dodává: „Děláme pro obyvatele České Lípy hodně, ale stále ještě máme v této oblasti co dohánět. Vzorem, co se týče zařízení pro sport i pořádání sportovních akcí mezinárodního rozsahu, je pro nás – i pro mě osobně – Jablonec nad Nisou.“
 

| Zpět na seznam zpráv | Vloženo: 25. 09. 2004
 

Komentáře jsou zavřeny.