ČT 1 – Zprávy

Liberecký kraj odložil převod nemocnic na akciové společnosti

Jolana VOLDÁNOVÁ, moderátorka

Nejméně o půl roku odložil Liberecký kraj převod svých dvou nemocnic na akciové společnosti. Původně přitom plánoval transformace nemocnic v České Lípě a v Liberci k 1. lednu. Kvůli nevyjasněným vztahům se zdravotními pojišťovnami ale zastupitelé na poslední chvíli převod zastavili.

 

redaktorka

Měl to být zásadní krok. Transformaci nemocnic připravoval kraj víc než půl roku. Nakonec ale se slávou otevřel jen zrekonstruovaný centrální příjem v českolipské nemocnici. Její převod na akciovou společnost stejně jako u liberecké nemocnice krajští zastupitelé nakonec odložili.

 

Miroslav VACEK, ředitel Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa

Nemocnice se odložená transformace na akciovou společnost dotýká zejména tím, že musíme zvýšit mzdy, to znamená, musíme sestavit nový rozpočet na rok 2006, který bude poněkud napnutý.

 

redaktorka

Kdyby nemocnice byla akciovou společností, státem nařízené navýšení tarifních mezd by se jí netýkalo. Teď musí od ledna zvýšit platy zaměstnanců o dalších sedm procent. Naposledy je přitom navyšovala loni v září. Nemocnice proto zvažuje mimo jiné i propouštění. Kraj je situací ve zdravotnictví znepokojen, přesto ale nechce transformací nemocnic ohrozit pacienty. Stále totiž není jasné, zda by VZP s takovým zařízením uzavřela nové smlouvy.

 

Petr SKOKAN, hejtman Libereckého kraje /ODS/

A také nechceme znejistit zdravotní personál, jehož nejistoty by se zase projevily na pacientech. Proto jsme to odložili, byť si myslíme, že děláme správnou věc, ale nechceme ji udělat za každou cenu.

 

redaktorka

Převod nemocnic na akciové společnosti odložil kraj zatím na červen. Podle hejtmana je ale možné, že pokud se situace ve zdravotnictví neurovná, nedojde k transformaci ani za půl roku.

| Zpět na seznam zpráv | Vloženo: 03. 01. 2006
 

Komentáře jsou zavřeny.