Českolipský deník – Místa s německým odpadem přibývají

Na Českolipsku postupně přibývají další nelegální skládky německého odpadu. V katastru České Lípy se válí odpadky už na dvou místech. Jsou ve Staré Lípě a na staré silnici do Stružnice. „Starý textil je skutečně na dvou místech v České Lípě, navíc se ozývají starostové okolních měst a obcí, že u nich také vznikají černé skládky,“ potvrdila Hana Moudrá. Zároveň zdůraznila, že je na majiteli pozemku, aby odpad uklidil. „Mají stanovené termíny na 3. a 10. března, dokdy musejí své pozemky uklidit,“ upřesnila Hana Moudrá.

„V současné době jsou na základě zákona o obcích vyzýváni k zajištění úklidu vlastníci pozemků. Jelikož se však v těchto případech nejedná o standardní situaci, bude s vlastníky i přes neuposlechnutí výzvy jednáno o jejich konkrétním případu a dalším postupu,“ poznamenala tisková mluvčí městského úřadu Kateřina Amrichová. Městští strážníci místa monitorují. „Zahájili jsme správní řízení, ale zatím nevíme, kdo černé skládky založil. Domníváme se, že někdo takto vyváží odpady ze skladů,“ dodal ředitel Městské policie Lubomír Mery.

Odkud starý textil pochází, prověřuje Česká inspekce životního prostředí. V Libereckém kraji leží několik tisíc tun nelegálně dovezeného odpadu z Německa ve skladech v Sosnové, v Arnolticích a Černousích na Liberecku. Minulý týden objevila ČIŽP až 60 tun odpadu v bývalých garážích státního statku ve Frýdlantu na Liberecku. Kamiony tam dopravily již loni v červnu hlavně slisovaný textil a obuv.

„Vzhledem k tomu, že náš kraj leží v bezprostředním sousedství s Německem, je dopad „podnikatelských“ aktivit spojených s nelegálním dovozem odpadu z této země o to horší. Nelíbí se mi to, odmítám to a nesouhlasím s tím,“ komentoval hejtman Libereckého kraje Petr Skokan. „Naopak souhlasím s uzákoněním tvrdých trestů pro ty, kteří se takovou nelegální činností zabývají a z našeho kraje dělají smetiště,“ říká Petr Skokan s tím, že by v této věci čekal mnohem větší iniciativu ze strany ministerstva vnitra, životního prostředí a zahraničí. „Jediné, co si dovedu představit, je, pokud se k nám přiveze odpad zcela legálně a bude zlikvidován libereckou spalovnou v rámci její kapacity, čímž se zlevní likvidace našeho odpadu ve spalovně,“ dodal liberecký hejtman.

| Zpět na seznam zpráv | Vloženo: 24. 02. 2006

 

 

Komentáře jsou zavřeny.